Rozhovory

Neformální rozhovor s akademickým malířem Rumenem Sazdovem

 

Otázka:

Proč jste si vybral Prahu za svůj domov?

Odpověd:

Malířská komunita v Praze je velmi pestrá, já jsem zde od roku 1989 a stale se mi tu moc libi.

Praha je pro mne večnou inspirací.

 

Otázka:

Váš styl malováni nazýváte lyrický kubismus, proč?

Odpověd:

Obrazy a kresby malované a kreslené touto technikou jsou pro mě určitou vývojovou etapou, tak jako měl třeba Picasso své růžové období. V tomto stylu je zakotveno dosavadní realistické malířství v transponované podobě, přičemž namalovat obrazy v kubistickém stylu vyžaduje dokonalé zvládnutí malířské techniky.

 

Otázka:

Jaké byly Vaše umělecké začátky? Inspirovaly Vás ženy?

Odpoved:

„Mojí první učitelkou výtvarné výchovy byla  babička mého kamaráda - malířka , která mě dala v pěti letech radu: Když chceš namalovat koně, musíš nejprve zvládnout dokonale třeba detail jeho hlavy. Kreslil jsem koně, kovboje, soutěžili jsme s kamarádem, kolik těch figur Indiánů a kovbojů nakreslíme na čas, otec držel stopky. Vyráběli jsme i makety indiánských vesnic, měli jsme štastné dětství.

Ale ženou v smyslu umělecké inspirace byla až další učitelka malířství s krásným jménem a zjevem Diana, chtěl jsem jí namalovat, ale netroufnul jsem si. Diana mi řekla:

„Rumene, ty už žádnou učitelku nepotřebuješ, jdi na výtvarnou školu, a pak na Akademii“. Jako sudička byla dobrým prorokem, protože já jsem se od té doby hodně snažil, abych dokázal, že její slova byla ne proroctvím, ale realitou.

 

pozn. Rumen Sazdov absolvoval střední výtvarnou školu a pak pokračoval na Bulharské výtvarné akademii v Sofii, kterou shodou okolností založil český malíř, realista Jan Václav M r k v i č k a,

 

Otázka: 

Začínal jste tedy v Praze jako malíř portrétů převážně turistů  na Karlově mostě,   Co to  pro Vás znamenalo?

Odpověd:

Na toto obdobi vzpominám rád, kresba je základ, tohoto obdobi rozhodně nelituji, byla to škola života, nicméně úplně první důvod proč jsem do Prahy přišel byla výuka. Dal jsem dohromady učební manuály výtvarné výchovy pro vytvárné školy v Bulharsku a též jsem podle ní vyučoval na Bulharské škole v Praze. Manuály se dodnes používají.

 

Otazka:

Jak pohlížíte na České umění?

Odpověd:

Co se týká autorů současného českého umění určitá jména mají velký věhlas ve světě a jejich obrazy jsou vystavovány ve světových galeriích..

Z českého moderny obdivuji Procházku, Emila Fillu, Kotyka, Špálu, Zrzavého a řadu dalších. Miluji samozřejmě i Kupku, Alfonse Muchu, Schielleho, Klimta, Kokoshku, ale hlavně je to Kupka.

 

Otázka:

... A světové umění? Například doba Renesance....

Odpověd:

Ano, byla to Renesance, která byla převratem v dějinách výtvarného umění a každého malíře dodnes díla mistrů této doby nejen-že inspirují ale mohou z nich i  prakticky čerpat.

 

Otázka:

Jakým způsobem malujete, řekněme co uděláte nejdříve, když vidíte bílé plátno?

Odpověd:

Když si ráno sáhnu na barvy, na štětce a paletu a přede mnou je prázdná bílá plocha, která se začne postupně vyplňovat, to je okamžik výzvy a začínám pracovat. Jsou však dny, kdy to tak nejde, jak by si člověk představoval. Když maluju, tak se musím cítit absolutně v pohodě, protože vše je v obraze znát. V každém plátně či kresbě si udělám, jak já říkám, vzpomínku na zítra.

V obraze musí být pozitivní náboj, který tím předám dále. Energie obrazu pak pozitivní energií nabíjí své okolí nebo majitele.„

 

Otázka:

Stále malujete na koncertech?

Odpověd?

Ano, maluji převážně pastely při klasických koncertech. Nechávám se unášet hudbou a své pocity přenesu do kresby, vznikají tak neopakovatelná díla.

 

Otázka:

V lednu 2009 jste pobýval v Paříži, která je považována za ráj umělců. Jak inspirovala  Vás?

Odpověd:

Vznikla serie 18 kreseb, podle kterých jsem namaloval pastely a podle pastelů oleje na plátně. Z tohoto pak  byla v květnu 2009 úžasná výstava „Made in Paris“ v Galerii U Pařížana v Praze.

 

Otázka:

Čemu se věnujete tv současné době?

Odpověd:

Teď se  věnuji golfovým motivům a pohybu v golfu, jeho rozfázování a pohybu figury. Též jsem dokončil kolekci velkych oleju věnovaných Praze „Praha má Láska“ a v brzké budoucnosti začnu pracovat na kolekci „O Kubismu“

 

 


© Rumen Sazdov